تبلیغات
آوای آسمانی - همراه با «ابوالعینین شعیشع» شیخ القراء مصر /بخش دوم

همراه با «ابوالعینین شعیشع» شیخ القراء مصر /بخش دوم

 

نوشته شده توسط: موسوی

 5487

«شعیشع» در مراسم تجلیل خود می‌گفت من امروز گریه كردم به خاطر این همه احساس و شعور و فهمی كه در جمهوری اسلامی ایران برای بزرگداشت و تكریم از بزرگان وجود دارد؛ گزارش زیر بخش دوم گفته‌های استاد شعیشع در طول چند روز اقامت در ایران با خبرنگار ایكناست.

در بخش نخست گزارش خبرنگار خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) در همراهی با استاد «ابوالعینین شعیشع» خواندیم كه شعیشع از خاطرات سفرهای خود با «مصطفی اسماعیل» و «عبدالفتاح شعشاعی» از قاریان برجسته كشور مصر سخن راند، وی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود با مخاطب قرار دادن «فرج‌الله شاذلی»، «حلمی جمل» و «احمد احمد نعینع» با اشاره به افول ستاره‌های قرائت قرآن كریم این كشور عنوان می‌كند كه اكثر قاریان جوان مصر توانایی این‌كه بتوانند روزی مانند قاریانی چون «مصطفی اسماعیل» یا «عبدالباسط محمد عبدالصمد» قرآن را تلاوت كنند، ندارند.
بخش نخست این گزارش را اینجا بخوانید!

صبح زود از خواب بر می‌خیزم، همه قاریان و حافظان شركت‌كننده در مسابقات، همچنین

استاد «ابوالعینین شعیشع»

تعدادی از داوران نیز در لابی هتل حضور دارند، استاد شعیشع نیز به همراه نعینع و حلمی جمل و شاذلی به جمع اضافه می‌شوند، همه منتظر عزیمت به سالن‌ همایش‌های برج میلاد برای حضور در مراسم تجلیل از شخصیت قرآنی «ابوالعینین شعیشع»، قاری برجسته جهان اسلام هستند.

شعیشع با چهره‌ای متبسم و با وقار و متانت در حال گفت‌وگو با نعینع است، عقربه‌های ساعت 7:45 صبح را نشان می‌دهد كه هتل را به مقصد محل برگزاری مراسم تجلیل از استاد شعیشع ترك می‌كنیم، هوا در عین این‌كه ابری است اما مطبوع و دل‌پذیر است.

از در ورودی سالن‌همایش‌های برج میلاد كه وارد می‌شوی اولین چیزی كه نظرت را جلب می‌كند ویژه‌نامه‌هایی تحت عنوان «رایحه» است كه به‌مناسبت بزرگداشت استاد شعیشع در خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) تهیه شده است، عكس زیبای استاد شعیشع نیز بر روی جلد این ویژه‌نامه خودنمایی می‌كند.

شعیشع و همراهانش زودتر به محل رسیده‌اند، نعینع كه یكی از ویژه‌نامه‌های بزرگداشت استاد شعیشع را در دست دارد در حال خواندن بخش‌هایی از آن از جمله مصاحبه خود درباره این قاری است، شعیشع نیز خیلی آرام به سخنان و توضیحات وی گوش می‌دهد.

سالن همایش‌های برج میلاد مملو از جمعیتی است كه برای حضور در مراسم تجلیل از استاد شعیشع به این سالن آمده‌اند، در حالی كه یكی از ویژه‌نامه‌های بزرگداشت استاد شعیشع را در دست دارم به طرف آن‌ها می‌روم، شعیشع با دیدن من می‌گوید این‌جا را نگاه كن این عكس من است و این مجله‌ای كه برای من درست شده، كار بسیار زیبایی است، من نیز می‌گویم امیدوارم توانسته باشیم آن چیزی كه در خور شأن شما است را تهیه كرده باشیم.

شاذلی و حلمی جمل نیز دست من را می‌گیرند و می‌گویند اگر زحمتی نیست برای ما نیز از این ویژه‌نامه‌ها بیاور تا ببینیم، شعیشع می‌گوید آیا این ویژه‌نامه در بین همه حاضران در این مراسم پخش می‌شود و من نیز می‌گویم استاد این ویژه‌نامه نه تنها در این‌جا پخش می‌شود بلكه از طریق شبكه اینترنت در سرتاسر جهان قابل دسترسی است.

مجری برنامه، استاد ابوالعینین شعیشع را به جایگاه دعوت می‌كند تا در كنار آیت‌الله «تسخیری» دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی قرار گیرد و مراسم تجلیل از این دو بزرگ‌مرد عرصه‌های قرآنی رنگ دیگری به خود بگیرد.

استاد «ابوالعینین شعیشع»

مجری برنامه می‌گوید اجازه بدهید الان تلاوتی از استاد شعیشع را كه تاكنون در ایران پخش نشده گوش كنیم و آن‌گاه ببینیم كه آیا استاد می‌داند كه این تلاوت را در چه زمانی و در كجا اجرا كرده است؟

صدای ملكوتی استاد شعیشع تمام فضای سالن‌ همایش‌های بین‌المللی برج میلاد را پر كرده است، تلاوتی از سوره نساء كه مربوط می‌شود به سال 1948 یعنی 50 سال قبل، شعیشع وقتی تلاوت خود را كه در زمان جوانی اجرا كرده می‌شنود با چهره‌ای خندان می‌گوید، این صدای من است...

مجری برنامه از شعیشع می‌پرسد كه آیا به یاد دارد كه این تلاوت را در چه زمانی و در كجا اجرا كرده است و استاد شعیشع نیز پاسخ می‌دهد الان به طور دقیق یادم نمی‌آید ولی مطمئنم كسانی كه تلاوت را پخش كردند از من هم بهتر می‌دانند كه تلاوت را كجا اجرا كرده‌ام و مجری نیز می‌گوید درست است، این تلاوت را شما در حضور استاد «حجاج السویسی» در سال 1948 در قاهره مصر اجرا كرده‌اید.

مجری برنامه از شعیشع می‌خواهد تا چند دقیقه‌ای برای حاضران سخنرانی كند، شعیشع نیز می‌گوید من در واقع امروز بسیار خوشحالم كه در این مراسم حضور دارم و حتی اشك‌های شوق نیز بر گونه‌هایم جاری شد.

شعیشع می‌افزاید: در میان كشورها مرسوم است كه مردگان را تكریم می‌كنند اما در ایران قبل از آن‌كه عزیزی را از دست بدهند وی را مورد تجلیل و تقدیر قرار می‌دهند و این اولین باری است كه در حالی كه در قید حیات هستیم در جمهوری اسلامی ایران از ما تجلیل می‌شود.

استاد «ابوالعینین شعیشع»

كشورهای اسلامی در كارهای قرآنی ایران را سمبل خود قرار دهند

شعیشع با شوق خاصی به صحبت‌های خود ادامه می‌دهد: این بسیار كار خوبی است كه تا وقتی فردی زنده است از وی تجلیل شود و من از همه كشورهای اسلامی می‌خواهم كه این كار ایران را سمبل خود قرار دهند.

شیخ‌القراء مصر در مراسم تجلیل خود چنین ادامه می‌دهد: من امروز گریه كردم به خاطر این همه احساس و شعور و فهمی كه در جمهوری اسلامی ایران برای بزرگداشت و تكریم از بزرگان وجود دارد و از تمام كسانی كه این مراسم را اجرا كردند تشكر می‌كنم.

شعیشع افزود: با این كاری كه عزیزان امروز در این سالن انجام دادند و این مراسم را برپا كردند من پیشنهاد می‌كنم كه جمهوری اسلامی ایران به‌نام جمهوری اسلامی قرآنی ایران نا‌م‌گذاری شود، زیرا این نام به طور واقعی زیبنده آن است.

«اللهم لا تحرمنی من خدمت كتابك حتی القاك»

شعیشع از انس خود با قرآن می‌گوید و عنوان می‌كند: در طول زندگی خودم و این 80 سال كه با قرآن بودم دعای دائمی كه شبانه‌‌روز در نمازهایم از خداوند می‌خواهم این است كه «اللهم لا تحرمنی من خدمت كتابك حتی القاك»، خدایا من را از خدمت به كتابت محروم نكن تا وقتی كه تو را ملاقات كنم.

مجری برنامه از استاد شعیشع می‌پرسد استاد اكنون در سن هشتاد سالگی چه آرزویی دارید؟ و ابوالعینین نیز پاسخ می‌دهد: آرزو دارم كه روزی كشورهای اسلامی دست در دست هم اشغال‌گران را از كشورهای خود بیرون كنند، كشورهای اسلامی قدرت و منابع فراوانی دارند و از لحاظ نیروی انسانی و مادی نیز در شرایط بسیار خوبی به سر می‌برند.

من هر ورز پنج جزء از قرآن را تلاوت می‌كنم

شعیشع درباره كارهای روزانه خود نیز می‌گوید: من در هر شبانه روز بعد از نماز صبح پنج جزء از قرآن كریم را تلاوت می‌كنم و بالطبع علاوه بر كارهای دینی به سایر امور شخصی و منزل نیز رسیدگی می‌كنم.

استاد «ابوالعینین شعیشع» در حال تلاوت قرآن در سن 80 سالگی

در این ‌هنگام مجری برنامه از شعیشع می‌خواهد تا به اشتیاق عاشقان صدایش كه در مجلس حاضر هستند پایان بخشد و آیاتی از قرآن را برای آن‌ها تلاوت كند، استاد شعیشع در ابتدا عنوان می‌كند كه دكتر من را از تلاوت قرآن منع كرده است اما با اصرار فراوان مجری برنامه به یك‌باره و در حالی كه در سنی بیش از 80 سال قرار دارد با صدایی رسا شروع به تلاوت می‌كند: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِی خَلَقَ...»

ادامه دارد...