تبلیغات
آوای آسمانی - دیار باران؛ میزبان كاروان قرآنی دولت / 2

دیار باران؛ میزبان كاروان قرآنی دولت / 2

 

نوشته شده توسط: موسوی

 5487

هوا رو به تاریكی است و كاروان قرآنی دولت خود را برای بازدید از «خانه قرآن انزلی» آماده می‌كند، در حاشیه سمت چپ جاده تالش به بندرانزلی دریای خزر با امواج خروشانش خودنمایی می‌كند؛ «وَهُوَ الَّذِی سَخَّرَ الْبَحْرَ لِتَأْكُلُواْ مِنْهُ لَحْمًا طَرِیًّا وَتَسْتَخْرِجُواْ مِنْهُ حِلْیَةً تَلْبَسُونَهَا وَتَرَى الْفُلْكَ مَوَاخِرَ فِیهِ وَلِتَبْتَغُواْ مِن فَضْلِهِ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ».

 5487

در بخش نخست این گزارش شرحی از ماوقع سفر مشاور قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان گیلان داشتیم در این سفر «محمدعلی خواجه‌پیری» ضمن بازدید از مراكز قرآنی رشت، سیاهكل، رودسر و لنگرود، از نزدیك در جریان فعالیت‌های قرآنی این مؤسسات قرار گرفت و دستورهای لازم برای كمك و پیگیری امور این مراكز را صادر كرد؛ بخش دوم و پایانی این گزارش را با هم پی می‌گیریم.
بخش نخست این گزارش را اینجا بخوانید!

صبح كه بیدار می‌شوم خواجه‌پیری و سایر همراهان زودتر از من نماز خود را خوانده و در حال خوردن صبحانه هستند، من نیز سریع‌تر كارهای خود را مرتب كرده و برای همراه شدن با كاروان قرآنی دولت و عزیمت به فومن آماده می‌شوم.

بازدید مشاور قرآنی وزیر ارشاد از «مجمع قاریان و حافظان فومن»

اولین مؤسسه‌ای كه قرار است در روز دوم سفر مشاور قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آن بازدید به عمل آید «مجمع قاریان و حافظان فومن» است؛ «رسول ساران» رئیس مجمع قاریان و حافظان فومن در جریان این بازدید با تشریح فعالیت‌های این مجمع گفت: هر هفته جلسات تلاوت قرآن كریم برای اعضای این مجمع دایر است و برای این‌كه قاریان جوان را تشویق كنیم كه در قرائت خود پیشرفت كنند هر هفته به بهترین قاری جلسه هدیه‌ای به رسم یادبود اهدا می‌كنیم.

از سمت راست، وبلاگر آوای آسمانی

وی افزود: كلاس‌های مجمع قاریان و حافظان فومن در دو رده سنی بالای 16 سال و پایین 16 سال در محل این مجمع ـــ كه البته در اختیار ما قرار داده شده و هیچ‌‌یك از امكانات این‌جا برای خود مجمع نیست ــ برگزار می‌شود.

خواجه‌پیری نیز در ادامه با تأكید بر این‌كه این مجمع باید به صورت مستقل دارای جا و مكان باشد، گفت: به طور اصولی مطلوب نیست كه شما هیچ‌گونه امكاناتی متعلق به خودتان نداشته باشید و از امكانات و تجهیزات دیگران استفاده كنید، زیرا مشخص نیست كه تا چه زمانی به شما فرصت داده می‌شود در این محل به فعالیت‌های خود ادامه دهید.

خواجه‌پیری تصریح كرد: اگر شما زمین یا ساختمان خالی را برای ساخت و یا اجاره در نظر داشته باشید ما هم به شما در این‌كه هرچه زودتر صاحب خانه شوید كمك می‌كنیم، همچنین برای این‌كه كار مجوز فعالیت‌های شما با سرعت بیشتری طی شود بخش مصاحبه را همین‌جا اعلام می‌كنم كه طی شده و باید زودتر كارهای باقیمانده برای مجوز را طی كنید.

رئیس مركز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی كشور در ادامه گفت: برای بهتر شدن فعالیت‌های مجمع قاریان و حافظان فومن بسیار خوب است كه این مجمع با مجمع قاریان قرآن مشهد نیز تعامل داشته باشد و از تجربیات آن‌ها استفاده كند و در جریان فعالیت‌های انجام گرفته در مجمع قاریان قرآن مشهد نیز قرار بگیرد.

كانون قرآن و عترت مسجد جامع فومن مكان بعدی برای بازدید مشاور قرآنی وزیر ارشاد است، «محمدحسن حسن‌زاده» رئیس كانون و عترت مسجد جامع فومن با تشریح فعالیت‌های این كانون از خواجه‌پیری می‌خواهد تا بازدیدی را نیز از طبقات فوقانی مسجد كه در حال ساخت است به عمل آورد.

پیرمردی در گوشه‌ای از مسجد مشغول خواندن قرآن است، ساختمان عظیم و نیمه‌ساخت مسجد جامع فومن این نوید را می‌دهد كه در صورت آماده‌سازی هرچه زودتر، نوای ملكوتی قرآن تالیان و حاملان قرآن را پذیرا باشد.

بخش اعظمی از سقف طبقه دوم مسجد را برجستگی گنبد این مسجد در برگرفته است كه نمایی بسیار زیبا را برای كسی كه اولین بار به این مكان پا می‌گذارد مجسم می‌كند، به علت باران شدید شب‌ گذشته، صدای شرشر آب‌راه‌های آب كه از بالای سقف به پایین سرازیر می‌شود گوش‌هایمان را نوازش می‌دهد.

قسمت جنوبی مسجد بر ساختمان‌های اطراف مشرف است، حسن‌زاده كارهای انجام گرفته برای تكمیل پروژه مسجد جامع فومن را برای مشاور قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تشریح می‌كند و موانع و مشكلات و كمبودها را نیز بیان می‌كند، خواجه‌پیری نیز در جریان این بازدید دستورات لازم را برای پیگیری و آماده‌سازی هرچه زودتر مسجد صادر می‌كند.

تشریح فعالیت‌های «مركز قرآنی بعثت» صومعه‌سرا

مقصد بعدی ما در این سفر قرآنی صومعه‌سرا است، طبق برنامه باید از «مركز قرآنی بعثت» صومعه‌سرا بازدید كنیم، این مركز قرآنی در مكانی بسیار سرسبز قرار گرفته و دور تا دور آن را درختان برافراشته محاصره كرده‌اند.

«فاطمه نظیفی» مسئول مركز قرآنی بعثت صومعه‌سرا در جریان این بازدید با تشریح فعالیت‌های این مركز گفت: از سال 73 فعالیت‌های قرآنی خود را آغاز كردیم، مراحل دریافت مجوز فعالیت‌ها نیز در حال انجام است و مراحل پایانی خود را طی می‌كند.

وی افزود: در دیدارهایی كه با قرآن‌آموزان در مساجد مختلف شهر دارم، بسیار از اجرای طرح آموزش مفاهیم قرآن ابراز خرسندی كرده و استقبال از این طرح بسیار خوب ارزیابی می‌شود، امیدوارم كه مسئولان توجه بیشتری را به فعالیت‌های قرآنی این شهر داشته باشند.

نماز ظهر و عصر را در محل مركز قرآنی بعثت می‌خوانیم و خود را آماده می‌كنیم تا برای بازدید از مركز فرهنگی ــ قرآنی «نورالثقلین» تالش آماده شویم، هوا دوباره دگرگون شده و ابرهای تیره فضای آسمان را پر كرده است، كاروان قرآنی دولت همچنان به سفر خود ادامه می‌دهد، در دو طرف جاده صومعه‌‌سرا به تالش درختان برافراشته خودنمایی می‌كنند، كوه‌های پوشیده از درخت با ابرهای تیره منظره‌ای بسیار زیبا را به وجود آورده و این نوید نزول باران الهی است: «اللّهُ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَّكُمْ وَسَخَّرَ لَكُمُ الْفُلْكَ لِتَجْرِیَ فِی الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَسَخَّرَ لَكُمُ الأَنْهَارَ»، سوره ابراهیم، آیه 32.

نهار را در نزدیكی‌های تالش و در جوار كوه‌های سرسبز آن‌جا می‌خوریم و راه خود را به طرف تالش ادامه می‌دهیم، طبق برنامه باید از مركز فرهنگی‌ ــ قرآنی نورالثقلین تالش بازدید كنیم، سید «رضا قوامی» مسئول این مركز در جریان این بازدید با تشریح فعالیت‌های این مؤسسه گفت: كارهای دریافت مجوز از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده، البته از سازمان دارالقرآن‌الكریم نیز مجوز فعالیت‌ داریم.

ساختمان مستقل؛ مشكل اصلی مركز فرهنگی‌ ــ قرآنی «نورالثقلین» تالش

وی افزود: در حال حاضر مشكل اصلی، بحث مكان مستقل برای فعالیت‌های این مركز است كه باتوجه به كمبود زمین در تالش به علت وضعیت كوهستانی آن با مشكل مواجه هستیم و اگر شرایطی فراهم شود كه برای رهن مكانی به ما كمك شود خیلی از مشكلات حل خواهد شد، زیرا ما از نبود تجهیزات رنج نمی‌بریم بلكه همان‌گونه كه گفتم مشكل اصلی، مشكل ساختمان مركز است.

خواجه‌پیری نیز در جریان این بازدید گفت: سیاست‌گذاری كلی ما برای مراكز قرآنی تحت پوشش این است كه همه آن‌ها صاحب خانه مستقل شوند و رهن راه خوبی نیست و به طور اصولی با رهن موافق نیستم.

وی تصریح كرد: مسئولان تالش باید مشكل پیش‌رو درباره زمین را به نوعی حل كنند تا ما بتوانیم در احداث ساختمانی مجزا برای فعالیت‌های این مركز كمك‌های لازم را داشته باشیم، این امر نیز در بازدید‌هایی كه از مراكز قرآنی مختلف كشور داشته‌ام وجود داشته ولی مسئولان قول دادند كه مشكل زمین را حل كنند، ما هم قول دادیم در احداث ساختمان كمك كنیم.

همچنین در جریان بازدید رئیس مركز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی كشور از مركز فرهنگی‌ ــ قرآنی نورالثقلین تالش مبلغ 30 میلیون ریال به عنوان كمك به احداث ساختمان این مركز البته به شرط دریافت هرچه سریع‌تر مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این مركز اختصاص یافت.

هوا رو به تاریكی است و كاروان قرآنی خود را برای بازدید از «خانه قرآن انزلی» به عنوان آخرین مؤسسه‌ای كه در این سفر از آن بازدید به عمل خواهد آمد آماده می‌كند، فاصله تالش تا بندرانزلی در حدود 20 الی 25 دقیقه است، در حاشیه سمت چپ جاده تالش به بندرانزلی دریای خزر با امواج خروشانش خودنمایی می‌كند؛ «وَهُوَ الَّذِی سَخَّرَ الْبَحْرَ لِتَأْكُلُواْ مِنْهُ لَحْمًا طَرِیًّا وَتَسْتَخْرِجُواْ مِنْهُ حِلْیَةً تَلْبَسُونَهَا وَتَرَى الْفُلْكَ مَوَاخِرَ فِیهِ وَلِتَبْتَغُواْ مِن فَضْلِهِ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ»، سوره نحل، آیه 14.

ساختمان خانه قرآن بندرانزلی با حالتی پنج ضلعی از نظر ساختمانی، در كنار ساحل دریای خزر احداث شده و از یك طرف به دریا و از طرف دیگر به كوه‌های سرسبز و ساختمان‌های زیبای بندرانزلی مشرف است.

این ساختمان سه طبقه دارای امكاناتی از قبیل فروشگاه‌ محصولات فرهنگی و هنری و فروشگاه محصولات الكترونیكی، سه كلاس درس، نمازخانه، استراحتگاه به نسبت بزرگ و مجهز برای میهمانان قرآنی مؤسسه و بخش اداری است.

بعد از بازدید خواجه‌پیری از ساختمان خانه قرآن بندرانزلی و نیز كلاس‌های درس این مركز و گفت‌گو با قرآن‌آموزان خردسال، نماز مغرب و عشاء را می‌خوانیم، بعد از نماز حاضران به صورت حلقه‌ای می‌نشینند و با مشاور قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مسائل خود را بیان می‌كنند.

حرف اصلی، گلایه از كم‌توجهی مسئولان شهر به مراكز قرآنی و از جمله خانه قرآن بندرانزلی است، «مسرور» مدیرعامل خانه قرآن بندرانزلی در این زمینه می‌گوید: با توجه به این‌كه این شهر در كنار دریا واقع شده و بالطبع مسائل فرهنگی خاص خود را به دنبال دارد، این‌كه در این مؤسسه تعدادی از جوانان این‌ شهر به امر آموزش قرآن اشتغال داشته باشند باید مایه مباهات مسئولان باشد نه بی‌توجهی آن‌ها.

مسرور در ادامه گفت: ما تبلیغات و هزینه می‌كنیم اما متأسفانه استقبال مورد نظر در برنامه‌های قرآنی از طرف مردم آن‌چنان كه باید و شاید نیست، از طرفی همان‌گونه كه گفته شد مسئولان نیز به برنامه‌های قرآنی این مركز و حمایت از ان كم‌‌توجه هستند.

خواجه‌پیری نیز در این بازدید گفت: این‌گونه مسائل باید ریشه‌یابی شود و علت اصلی عدم استقبال مردم شناسایی شود، بعضی از مراكز قرآنی قائم‌شهر را كه خودم از نزدیك بازدید كرده‌ام، به طور تقریبی از لحاظ شرایط فرهنگی مشابه بندرانزلی هستند ولی استقبال از برنامه‌های قرآنی در آن‌جا فوق‌العاده خوب است، پس نباید استقبال نكردن از برنامه‌های قرآنی در این شهر را به مسائل و شرایط فرهنگی نسبت داد.

در ادامه مسرور از به طول انجامیدن مراحل دریافت مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سخن گفت و تصریح كرد: تاكنون در حدود 9 ماه است كه برای گرفتن مجوز اقدام كرده‌ایم اما نتیجه‌ای حاصل نشده است كه خواجه‌پیری نیز در پاسخ وی گفت: باید علت این‌ تأخیر بررسی شود زیرا به طور معمول كار دریافت مجوز حداكثر در حدود یك‌ ماه و نیم طول می‌كشد.

اختصاص 65 میلیون ریال كمك مالی به «خانه قرآن بندر انزلی»

اختصاص 15 میلیون ریال كمك مالی برای تهیه محصولات فرهنگی و 50 میلیون ریال كمك مالی برای تهیه تجهیزات نیز از دستاورد بازدید خواجه‌پیری مشاور قرآنی وزیر ارشاد و رئیس مركز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی از خانه قرآن انزلی است.

برنامه بازدیدها به پایان رسیده است و باید برای برگشت به تهران خود را آماده‌ كنیم، در مجموع این سفر دو روزه، سفری خوب بود و تجربه‌ای گران‌بها برای من، سفری كه با رسیدن به تهران در ساعت چهار بامداد به پایان رسید، اما نمی‌دانم چرا در انتهای این سفر آیات 22 الی 26 سوره مطففین در ذهنم متبادر می‌شود: «إِنَّ الْأَبْرَارَ لَفِی نَعِیمٍ ﴿22﴾ عَلَى الْأَرَائِكِ یَنظُرُونَ ﴿23﴾ تَعْرِفُ فِی وُجُوهِهِمْ نَضْرَةَ النَّعِیمِ ﴿24﴾ یُسْقَوْنَ مِن رَّحِیقٍ مَّخْتُومٍ ﴿25﴾ خِتَامُهُ مِسْكٌ وَفِی ذَلِكَ فَلْیَتَنَافَسِ الْمُتَنَافِسُونَ ﴿26﴾».