تبلیغات
آوای آسمانی - دیار باران؛ میزبان كاروان قرآنی دولت/ 1

دیار باران؛ میزبان كاروان قرآنی دولت/ 1

 

نوشته شده توسط: موسوی

كاروان قرآنی دولت همچنان مسیر خود را برای بازدید از مراكز قرآنی گیلان در جاده‌های پرپیچ ‌و خم گلستان ایران ادامه می‌‌دهد، كوه‌ها و مراتع سرسبز با ابرهای تیره و تار چشم‌انداز بسیار زیبایی را به‌وجود آورده‌اندو این‌جاست كه عظمت خلقت الهی بیش از پیش نمایان می‌شود: «إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَاخْتِلاَفِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لآیَاتٍ لِّأُوْلِی الألْبَابِ».

گزارش زیر روایت خبرنگار ایكنا از اولین روز سفر مشاور وزیر ارشاد به استان گیلان و بازدید از فعالیت‌های مراكز قرآنی این استان است.

از سمت راست، وبلاگر آوای آسمانی

ساعت 30/4 صبح یك‌شنبه، 28 مهرماه بود كه از خانه به مقصد میدان آزادی به راه افتادم، ازطرف دفتر مشاور قرآنی وزیر ارشاد مقرر شده بود كه ساعت 5 در میدان آزادی باشیم تا از آن‌جا برای سفر به گیلان و بازدید از مؤسسات قرآنی آن‌جا به این استان سفر كنیم.

بعد از نماز صبح به دو گروه تقسیم می‌شویم، یك گروه كه شامل من و عكاس ایكنا است و زودتر از گروه دوم كه شامل «محمدعلی خواجه‌پیری» مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس مركز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی كشور و همراه او است به طرف رشت حركت می‌كنیم.

گروه اول حدود ساعت 10 به رشت می‌رسد و گروه دوم نیز نیم ساعت بعد، در اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به گروه اول ملحق شده و در دفتر مدیركل فرهنگ و ارشاد برنامه‌ بازدیدها به طور اجمالی مرور می‌شود.

بازدید مشاور قرآنی وزیر ارشاد از مهد قرآن رشت

«مهد قرآن كریم رشت» اولین مكانی است كه برای بازدید مشاور قرآنی وزیر ارشاد انتخاب شده است، مسیر مكان مهد قرآن تا اداره‌كل فرهنگ و ارشاد اسلامی كوتاه است از این رو به همراه خواجه پیری و دیگر همرا‌هان اداره‌كل با پای پیاده به آن‌جا عازم می‌شویم.

«كاظم نعمتی» رئیس مهد قرآن رشت و دست‌اندركاران این مهد با استقبالی گرم از ما پذیرایی می‌كنند و خواجه‌پیری نیز درباره پیشرفت طرح‌های حفظ قرآن و مفاهیم سؤالاتی را از آن‌ها می‌پرسد، نعمتی با تشریح فعالیت‌های مهد قرآن گفت: در این مركز كلاس‌های حفظ، مفاهیم، تجوید سطح یك و دو برای قرآن‌آموزان دایر است، همچنین با توجه به اهمیت مفاهیم قرآن كریم، در مهد قرآن رشت بر مفاهیم بیشتر تمركز كرده‌ایم.

وی افزود: باید این نكته را مد نظر قرار دهیم كه توجه به مفاهیم قرآن مهم است و باید قرآن‌آموزان را با مفاهیم ناب قرآن آشنا كنیم، مشكل اصلی مهد اجاره‌بهای آن است و خواجه‌پیری نیز برای رفع این معضل پیشنهاداتی را ارئه می‌دهد؛ اولین پیشنهاد گرفتن شهریه است، خواجه‌پیری می‌پرسد آیا شما از قرآن‌آموزان این‌جا شهریه نیز دریافت می‌كنید؟ پاسخ منفی است و علت آن نیز جا نیفتادن این مسئله برای اهالی عنوان می‌شود، پیشنهاد دوم نیز استقبال از طرح حفظ و مفاهیم مركز توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی كشور كه این فرصت را در اختیار مراكز قرآنی طرف قرارداد با این طرح می‌گذارد تا ضمن برگزاری مطلوب طرح تا مقداری از مشكلات مالی برای برگزاری كلاس‌ها مرتفع شود.

برگزاری كلاس‌های مفاهیم در مهد قرآن رشت مطلوب ارزیابی می‌شود اما كلاس‌های حفظ مقداری از برنامه زمان‌بندی عقب هستند، البته دلیل این امر نیز از طرف مسئولان مهد سختی و تا حدودی غیرممكن بودن اجرای طرح حفظ عنوان می‌شود اما خواجه‌پیری با تأكید بر این‌كه این طرح هم‌اكنون در سراسر كشور به صورت موفقیت‌آمیز در حال اجرا است خواستار تسریع در رساندن طرح به برنامه زمان‌بندی شده می‌شود و قول مساعدت و همكاری به این مهد را نیز می‌دهد.

بازدید مشاور قرآنی وزیر ارشاد از مؤسسه یاران دولت سبز

مؤسسه «یاران دولت سبز» رشت دومین مركز قرآنی است كه مشاور وزیر ارشاد در اولین روز از سفر به گیلان به بازدید از آن پرداخت، بازدید از این مؤسسه بسیار كوتاه بود، در ابتدای این بازدید حجت‌الاسلام والمسلمین «كریمی» مسئول این مؤسسه با تشریح فعالیت‌های این مؤسسه گفت: قرآن‌آموزان این مؤسسه از طلاب زن و مرد هستند و فعالیت‌های ما در دو بخش آموزشی و تبلیغی تقسیم‌بندی شده است، رئیس مركز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی كشور نیز در این دیدار بر اتمام طرح‌های ناتمام و لزوم شناسه‌دار كردن افراد قرآنی تأكید كرد.

نماز جماعت ظهر و عصر را به امامت حجت‌الاسلام والمسلمین «عیسی‌پور» مدیركل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در محل مؤسسه یاران دولت سبز می‌خوانیم و پس از صرف نهار برای بازدید از «جامعه‌القرآن سیاهكل» به این شهر رهسپار می‌شویم.

در جریان این بازدید «قنبری» مدیر آموزش جامعة‌القرآن سیاهكل با تشریح فعالیت‌های این مركز گفت: جامعة‌القرآن سیاهكل از سال 83 فعالیت‌های خود را با 30 قرآن‌آموز آغاز كرد و هم‌اكنون با 240 قرآن‌آموز به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

وی با اشاره به حضور 12 معلم این مركز كه آموزشی‌های تخصصی را برعهده دارند، اظهار كرد: در جامعة‌القرآن سیاهكل آموزش حفظ قرآن به روش اشاره، آموزش قرآن ویژه مقطع پیش‌دبستانی، روخوانی ویژه دانش‌آموزان ابتدایی، روخوانی، روان‌خوانی و حفظ جزء 30 قرآن دایر است.

ساختمان اجاره‌ای، مشكل اصلی مراكز قرآنی استان گیلان

بازهم مشكل ساختمان، مشكل اصلی یكی دیگر از مراكز قرآنی استان گیلان بود كه خواجه‌پیری در جریان بازدید از كلاس‌ها و گفت‌وگو با قرآن‌آموزان جامعة‌القرآن سیاهكل دستور چاره‌اندیشی فوری برای حل مشكل ساختمانی این مركز را صادر كرد.

همچنین كمك 10 میلیون ریالی برای تهیه محصولات فرهنگی و 20 میلیون ریال كمك‌هزینه خرید تجهیزات به این مؤسسه و 5 میلیون ریال برای تعمیر سقف ساختمان این مركز از دستاوردهای بازدید مشاور قرآنی وزیر ارشاد از جامعة‌القرآن سیاهكل بود.

بازدید از موسسه فرهنگی ـ ‌هنری فرهنگستان گیلان برنامه بعدی بازدید‌ها بود كه مشاور قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از این مؤسسه، راه‌های پیش‌رو برای اخذ مجوز فعالیت‌های قرآنی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برای مؤسسه مذكور بررسی كرد.

كاروان قرآنی دولت همچنان مسیر خود را برای بازدید از مراكز قرآنی گیلان در جاده‌های پرپیچ ‌و خم گلستان ایران ادامه می‌‌دهد، كوها و مراتع سرسبز با ابرهای تیره و تار چشم‌انداز بسیار زیبایی را به‌وجود آورده‌اندو این‌جاست كه عظمت خلقت الهی بیش از پیش نمایان می‌شود: «إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَاخْتِلاَفِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لآیَاتٍ لِّأُوْلِی الألْبَابِ».

بازدید مشاور قرآنی وزیر ارشاد از مجمع قاریان قرآن رودسر

بازدید از مجمع قاریان قرآن رودسر از دیگر برنامه‌های اولین روز سفر مشاور قرآنی وزیر ارشاد به گیلان بود، مجمع قاریان رودسر از سال 66 فعالیت خود را آغاز كرده و ساختمان مجمع نیز كه وابسته به موقوفات مسجد بزرگ رودسر است از سال 78 به بهره‌برداری رسیده است.

كلاس‌های روخوانی و روانخوانی، قرائت تحقیق قرآن و حفظ نیز در این مجمع دایر است، البته به علت عدم حمایت لازم كلاس‌های حفظ این مجمع در حال حاضر تعطیل بوده و برگزار نمی‌شود، نماز مغرب و عشاء را در مسجد بزرگ رودسر خواندیم، البته به علت بارش شدید باران با تأخیر كمی به لنگرود عزیمت كردیم.

ساعت 10 شب بود كه به مكتب قرآن امام باقر(ع) لنگرود رسیدیم، بازدید از مسجد در حال ساخت لنگرود كه پس از تكمیل به فعالیت‌های این مركز اختصاص خواهد یافت و همچنین بازدید از محل برگزاری كلاس‌های این مركز قرآنی از برنامه‌های حضور مشاور قرآنی وزیر ارشاد در لنگرود بود.

5 میلیون ریال جهت خرید كتب و محصولات فرهنگی به مكتب قرآن لنگرود اهدا شد

همچنین خواجه‌پیری در جریان بازدید از مكتب قرآن لنگرود دستور كمك 5 میلیون ریالی كمك‌هزینه خرید كتب و محصولات فرهنگی و همچنین برگزاری یك دوره تربیت مربی حفظ و مفاهیم قرآن كریم در سطح استان برای كمك به تسریع تشكیل كلاس‌های مراكز قرآنی استان گیلان را صادر كرد.

بازگشت به رشت و بازدید از كانون فعالیت‌های قرآنی امام رضا (ع) و همچنین مؤسسه قرآنی شهید بهشتی رشت ادامه دهنده سفر قرآنی مشاور قرآنی وزیر ارشاد به استان گیلان بود، «زائری» مسئول مؤسسه قرآنی شهید بهشتی در جریان بازدید از این مركز قرآنی گفت: در تابستان امسال 500 نفر قرآن‌‌آموز را تحت پوشش قرار دادیم، همچنین خواجه‌پیری در بازدید از این مركز اخذ مجوز را از اولویت‌های اول این مؤسسه عنوان كرد.

ساعت را كه نگاه می‌كنم 30/12 نیمه شب را نشان می‌دهد اما بازدید از مراكز قرآنی استان گیلان همچنان ادامه دارد، جامعه‌القرآن الكریم رشت دیگر مركز قرآنی است كه در اولین روز از سفر مشاور قرآنی وزیر ارشاد از فعالیت‌های قرآنی آن بازدید به عمل آمد.

«مرادی» مسئول جامعه‌القرآن الكریم رشت در جریان این بازدید با تشریح عملكرد فعالیت‌های قرآنی این مركز گفت: این مؤسسه از سال 1380 فعالیت‌های خود را آغاز كرده و ظرف سه‌سال گذشته رتبه‌های نخست رشته‌های حفظ 10 جزء، حفظ 20 جزء و حفظ كل قرآن كریم مسابقات مختلف منطقه‌ای و كشوری از آن قرآن‌آموزان این مؤسسه بوده است.

مؤسسه فرهنگی قرآنی «نورالثقلین» آخرین مؤسسه‌ای بود كه در ساعت 2 بامداد اولین روز از سفر مشاور وزیر ارشاد به گیلان بود، در جریان این بازدید خواجه‌پیری برای كمك به تجهیز این مؤسسه قول مساعد داد و خواستار پی‌گیری كارهای اجرایی مربوط به مجوز فعالیت این مؤسسه را صادر كرد.

ادامه دارد...