تبلیغات
آوای آسمانی - «مصطفی اسماعیل»؛ متفرد در هندسه و نظام تلاوت قرآن

«مصطفی اسماعیل»؛ متفرد در هندسه و نظام تلاوت قرآن

 

نوشته شده توسط: موسوی

بسط الحان در قرائت «مصطفی اسماعیل» شاخصه كار این قاری بزرگ فن قرائت است كه او را در تأدیه معنا، توانا و یگانه كرده و باعث شده آثار به جای مانده از او، غنی‌ترین و پربهره‌ترین آثار هنر تلاوت قرآن باشد.
«مصطفی اسماعیل محمد المرسی»، در سال 1284 هجری شمسی در روستای «میت غزال» از توابع سنطه، شهری در استان غربی مصر واقع در ساحل غربی رود نیل و در هشت كیلومتری طنطا به دنیا آمد.
پدر مصطفی كشاورزی بود كه از ابتدا او را به مكتب فرستاد تا قرآن را حفظ كند و خواندن و نوشتن را بیاموزد.

 

با مشاهده استعداد او در علوم دینی و قرائت قرآن، پدرش او را در سن 14 سالگی راهی طنطا كرد و او هنوز در آستانه كسب علوم دینی مثل فقه و تفسیر و حدیث بود كه یكی از اسایتدش به نام «مصطفی المروج» وقتی تلاوت قرآن او را شنید به او گفت: پسرم علم واقعی همان قرآن است و تو صدای زیبایی داری، بنابراین آن را وقف قرآن كن.
مصطفی اسماعیل تجوید و قراءات هفتگانه را نزد «شیخ ادریس فاخر» به اتمام رساند و آواز و آوازه قرآن او با رفتن به قاهره فراگیر شده و اساتید بزرگ نغمه و لحن در آن روزگار به بزرگی او ازعان كردند، علی الخصوص كه مشاهده كردند او نغمه ها را بدون فراگیری از اساتید و به طور فطری آموخته است.
در همان زمان مصطفی به تشكلی به نام «مجمع قاریان» ملحق شد و از همین طریق در سال 1943 اولین تلاوت خود را در رادیو به اجرا گذاشت و همین امر باعث ازدیاد شهرتش شد.
البته او به خاطر این كه رادیو محدودیت زمانی برای پخش تلاوت داشت، با این رسانه اختلاف پیدا كرده و مدتی نیز از تلاوت برای آن جا امتناع ورزید.
مصطفی اسماعیل را می‌توان وارث همه ثروت عظیم هنر تلاوت قرآن در مصر دانست، زیرا او از همه آن چه نزد بزرگانی چون «محمد رفعت» و غیر او داشتند بهره مند بود، مضافاً به آن چه خود خلق و ابداع كرد.
مصطفی اسماعیل علاوه بر شاخصه‌های والا و منحصر به فرد، متفرد در هندسه و نظام تلاوت است، به گونه ای كه كمتر فعل مهمل و بدون دلیلی در تلاوتش یافت می‌شود، بلكه هر عملی به عنوان جزیی از كل و با رعایت پیوند و تركیب با سایر اجزای صورت گرفته است.
وی در سال 1953 به دلیل تألمات روحی ناشی از حادثه‌ای كه در خانواده برایش پیش آمد، آرامش و بهجت خاطر خود را از دست داد و به همین دلیل قرائت‌اش دچار تغییر و تحول شد به گونه‌ای كه صدای دهه‌های اول را هرگز باز نیافت.
این قاری بزرگ در دسامبر 1978 (دی ماه 1358) دار فانی را وداع گفت و در منزل خود، در میت غزال به خاك سپرده شد، منزلی كه اینك تبدیل به مسجد بزرگی شده و مردم برای عبادت و زیارت به آن جا می روند.
از شیخ مطفی اسماعیل حدود 300 ساعت نوار قرائت باقی مانده كه این مقدار در مقابل آن چه در دوران حیات خود تلاوت كرده ناچیز است، زیرا نزدیك به 52 هزار ساعت از تلاوت‌های او موجود نیست كه البته باید اذعان كرد همین تعدا نوار دلالت كافی بر شأن این استاد یگانه فن قرائت قرآن دارد.
*تلاوت بسیار زیبای سوره مبارکه «مریم» که توسط استاد مصطفی اسماعیل در سال ۱۹۵۱ میلادی در سوریه اجرا شده است را اینجا دانلود کنید
*تلاوت تصویری استودیویی سوره «توبه» از استاد مصطفی اسماعیل را اینجا دانلود کنید