تبلیغات
آوای آسمانی - ابتكارات فردی، نماد قرائت قرآن «حمدی محمود زامل»

ابتكارات فردی، نماد قرائت قرآن «حمدی محمود زامل»

 

نوشته شده توسط: موسوی

22 اردیبهشت‌ماه مصادف است با سالروز درگذشت استاد «حمدی محمود زامل» از قاریان ممتاز دوران طلایی قرائت قرآن جهان اسلام كه ابتكارات فردی وی در قرائت قرآن سرمشقی برای سایر قراء است؛ به همین بهانه نگاهی گذرا به زندگانی این استاد در سایه‌سار قرآن می‌اندازیم.

به گزارش پایگاه قرآنی آوای آسمانی، استاد «حمدی محمود زامل» از قاریان برجسته مصری و از نسل دوره طلائی تلاوت قرآن كریم در یكم دی‌ماه 1308 هجری شمسی مطابق با 22 دسامبر 1929 میلادی در روستای منیة از توابع استان منصورة مصر به دنیا آمد.

این قاری ممتاز جهان اسلام مانند سایر ستارگان آسمان تلاوت قرآن از دوران كودكی با كلام وحی انس گرفت و قبل از سن 10 سالگی به لطف پروردگار و با نظر و عنایت دایی خود مرحوم استاد «مصطفى إبراهیم» كل قرآن را حفظ كرد.

زامل نوجوان آن‌گاه در مكتب‌خانه استاد «عوف بحبح» به فراگیری قواعد و اصول تجوید پرداخت و از همان دوران نوجوانی نشانه‌های یك قاری بزرگ در او ظاهر شد تا جایی كه مردم روستا لقب استاد كوچك به او داده و همیشه با جان و دل به تلاوت‌هایش گوش می‌دادند.

وی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی وارد الازهر شد و در آن‌جا همه امكانات برای این‌كه او تبدیل به یكی از قاریان مشهور جهان اسلام شود مهیا شد، وی به حدی زیبا و فنی به تلاوت قرآن كریم می‌پرداخت كه استادش عوف بحبح نیز خطاب به پدرش گفت: پسرت اكنون در زمره بزرگان تلاوت است و من مطمئنم روزی به عنوان قاری بزرگ شناخته خواهد شد.

در سال 1966 آن‌ هنگام كه استاد حمدی زامل در مراسم ختم یكی از بزرگان در روستای «شها» در حال تلاوت قرآن كریم بود «مصطفی اسماعیل» نیز در آن مكان حضور یافت و در همان بدو ورود با استماع صدای حمدی زامل گفت این چه كسی است كه به این زیبایی قرآن می‌خواند؟ و این آغاز آشنایی مصطفی اسماعیل با استاد حمدی محمود زامل بود.

پس از این ماجرا بود كه استاد حمدی زامل و استاد مصطفی اسماعیل در سفرهای متعددی با همدیگر هم‌سفر بودند و در محافل مختلفی به اتفاق به تلاوت قرآن كریم می‌پرداختند، مصطفی اسماعیل هم بارها از حمدی زامل به عنوان قاری بزرگ و آینده‌دار یاد می‌كرد.

نظر عبدالباسط درباره «حمدی زامل»

در عظمت حمدی زامل همین كافی است كه «عبدالباسط محمد عبدالصمد» درباره این استاد می‌گوید: اگر در جایی قاریان بزرگ همه جمع بودند و استاد حمدی زامل نیز در آن جمع حضور داشت فقط او شایسته‌تر از همه است كه به تلاوت قرآن كریم بپردازد.

حمدی زامل از جمله معدود قاریانی بود كه توانست به طور هم‌زمان در رادیو و تلویزیون مصر به تلاوت قرآن كریم بپردازد و این یكی دیگر از موهبت‌هایی بود كه شامل حال این قاری بزرگ جهان اسلام شد، تلاوت‌های استودیویی زیبایی از این استاد به یادگار مانده كه دل و جان عاشقان تلاوت قرآن كریم را جلا می‌بخشد.

تلاوت‌های استاد حمدی زامل از روح و طراوتی خاص برخوردار است، از ممتازترین تلاوت‌‌هایش می‌توان به تلاوت سوره فرقان این استاد اشاره كرد كه او را در زمره بزرگان قرائت جهان اسلام جای داد؛ وی در تلاوت قرآن از ابتكار فردی غافل نیست و اجرایش را با سلیقه و پسند خویش می‌آمیزد.

وفات استاد

استاد حمدی محمود ‌زامل سرانجام پس از 20 سال تحمل رنج و مشقت ناشی از بیماری قند در 12 می 1982 مطابق با 22 اردیبهشت‌ماه سال 1361 هجری شمسی دار فانی را وداع گفت و به دیدار معبود شتافت.

گزارش از سید جاسم موسوی
منابع:
1. سایت قاریان قرآن كریم
2. سایت صدای قرآن