تبلیغات
آوای آسمانی - حاشیه های دیدار قاریان و حافظان با رهبر معظم انقلاب

حاشیه های دیدار قاریان و حافظان با رهبر معظم انقلاب

 

نوشته شده توسط: موسوی

ساعت حسینیه 5 و پنج دقیقه بعدازظهر را نشان می داد كه مراسم رسماً شروع می شود. یعنی درست وقتی كه «آقا» آمد، مانند همیشه چفیه ای زیر عبا و لبخندی بر لب. آقا، آمد و بر صندلی ای نشست كه گرداگردش پر از رحل قرآن بود، همه با شعار «ای رهبر آزاده آماده ایم آماده» بر می خیزند، طبق برنامه تمرین شده حاظران تواشیح خوشامدگویی را با هم می خوانند: «صلی الله علی محمد، صلی الله علیه و آله».


ساعت 15 بعداز ظهر 31 شهریور 1388- خیابان جمهوری، انتهای خیابان فلسطین جنوبی

انتهای خیابان فلسطین جنوبی جمعیتی را می بینی كه جوش  و خروش دارند، قاریان و حافظان برتر جمهوری اسلامی ایران گروه گروه به سوی حسینیه امام خمینی (ره) روان هستند، عده ای با هم دیده بوسی می كنند، عده ای قرآن زمزمه می کنند، خلاصه جمع بچه های قرآنی جمع است. بارها بود كه اینجا آمده بودند و خوب می دانستند كه در این حسینیه خبری از «فرش» نیست. می دانستند كه پای باید بر گلیم ساده گذاشت و بر زمین سخت نشست.

ساعت 15/20

احمد ابوالقاسمی همراه با جعفر فردی و عده ای دیگر از قاریان تهرانی در حال حركت به سمت در ورودی حسینیه هستند، قاریان شهرستانی كه ابوالقاسمی را می بینند به سمت او می روند و با او احوال پرسی می كنند.

چهره های مطرح قرآنی یكی یكی می آیند، اما ورود یكی از پیشكسوتان قرآنی توجه همه را به خود جلب می كند، محمد تقی مروت كه پس از 30 سال به وطن برگشته با چهره ای خندان و پاكتی در دست به جمع اضافه می شود و اولین كسی كه از او استقبال می كند هم احمد ابوالقاسمی است.

محسن بادپا از كارشناسان قرآنی كشور و بهروز یاریگل از داوران بین المللی قرآن كریم كه به جمع اضافه می شوند با شور و شوق مروت را كه استاد آن ها بوده بغل كرده و به نقل خاطرات قدیمی می پردازند.

یاریگل به مروت می گوید استاد یادتان می آید آن زمان فقط شما و یكی دیگر از قاریان در تلویزیون تلاوت قرآن كریم داشتید، الان خیلی از آن زمان می گذرد و خدا را شكر می كنم كه امروز شما را می بینم.

مروت پاكت قرمزی را كه در دست دارد به بادپا نشان می دهد و می گوید آقا محسن این نامه جمعی از قاریان قرآن كریم مقیم كانادا است كه برای رهبر نوشته اند و امروز باید بدهیم دست كسی تا آن را به ایشان برساند، بعد با خنده  می گوید: آقا محسن من امروز می خواهم به تو لقب خادم القراء را بدهم، بادپا هم با خنده می گوید: شما امر بفرمایید استاد ما در خدمتیم، امیدوارم لیاقت همچنین لقبی را داشته باشم.

 ساعت 15/45

قرار است گیت چك و خنثی را ساعت 30/16 باز كنند، برای همین خیلی از قاریان و حافظان پشت در بیت تجمع كرده به گپ زنی مشغولند، شهریار پرهیزكار و غلامرضا شاه میوه از داوران بین المللی قرآن كریم نیز به جمع اضافه می شوند.

ساعت 16/15

مهدی دغاغله با بچه های گروه تواشیح ثقلین اهواز هم سرو كله شان پیدا می شود، بچه های گروه تواشیح كوثر اصفهان نیز با آن ها همراه اند، همه آمده اند تا اولین روز ماه مبارك رمضان را دور هم سر سفره پربركت قرآن كریم باشند و صفا كنند.

ساعت 16/30

قاریان و حافظان به صف وارد بیت می شوند، كسانی كه كیف یا ساكی با خود دارند به گیت چك و خنثی تحویل می دهند، جلوی درب ورودی حسینیه كارت هدیه قرآن هم می دهند.

ساعت 16/45

كریم منصوری سمت راست جایگاه تلاوت قاریان نشسته و به ستون تكیه داده است، وقتی استاد مروت را می بیند به سمت او می رود و دست استاد را می بوسد و او را در آغوش می كشد، پس از منصوری این بار نوبت استاد مولایی است كه به طرف دوست دوران جوانی خود برود و با او خوش و بش كند، مروت پس از احوال پرسی با دوستان در كنار كریم منصوری می نشیند، حجت الاسلام شهیدی پور از داوران بین المللی قرآن كریم و حسین سبزعلی از پیشكسوتان قرآنی نیز  در كنار آن ها نشسته اند.

مولایی در نزدیكی جایگاهی كه برای نشستن مقام معظم رهبری تدارك دیده شده می نشیند، در سمت دیگر احمد ابوالقاسمی و حسن رضاییان در كنار هم نشسته و با هم گپ می زنند،آن ورتر هم منصور قصری زاده و عباس سلیمی نشسته اند.

محمد علی خواجه پیری رئیس مركز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت های قرآنی و حجت الاسلام و المسلمین مصلحی سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه هم در سمت راست جایگاه می نشیند. قاریان و حافظان نیز كم كم به حسینیه وارد می شوند، همه چیز برای آغاز مراسم آماده است.

ساعت 16/50

صدای مهدی دغاغله همه را به خود می آورد: دوستان توجه داشته باشید تواشیحی كه الان اجرا خواهیم كرد را با ما هم خوانی كنید تا در بدو ورود مقام عظمای ولایت و برای استقبال از ایشان با هم بخوانیم.

 شعر بر وزن بیت «طلع البدر علینا...» است و مطلع آن نیز «صلی الله علی محمد...» است، اشتیاق وصف ناشدنی در حسینیه برای ورود مقام معظم رهبری و شروع مراسم وجود دارد، همه با هم این بیت را می خوانند: « صلی الله علی محمد، صلی الله علیه و الله»، سرپرست گروه تواشیح ثقلین نیز تك خوانی را اجرا می کند.

ساعت 17/05

 ساعت حسینیه 5 و پنج دقیقه بعدازظهر را نشان می داد كه مراسم رسماً شروع می شود. یعنی درست وقتی كه «آقا» آمد، مانند همیشه چفیه ای زیر عبا و لبخندی بر لب. آقا، آمد و بر صندلی ای نشست كه گرداگردش پر از رحل قرآن بود، همه با شعار «ای رهبر آزاده آماده ایم آماده» بر می خیزند، طبق برنامه تمرین شده حاظران تواشیح خوشامدگویی را با هم می خوانند: «صلی الله علی محمد، صلی الله علیه و آله».

ساعت 17/15

اولین قاری مراسم جعفر فردی، نفر دوم مسابقات بین المللی مالزی است، قرائتش البته از آن قرائت های همیشگی نیست، به قول قاری جماعت، پرده صدایش کمی بالا افتاده، برای همین تلاوت در پرده های بالای صوتی چندان هم برایش آسان نیست و نتیجه اش هم افت کیفیت قرائت او است.

ساعت 17/45

تلاوت سید مصطفی حسینی قاری نوجوان قزوینی و حمزه زاهدی قاری جوان مازندرانی همچنین اجرای گروه تواشیح فلق اصفهان ادامه بخش مراسم بود، قرائت حمیدرضا عباسی از مشهد نیز نتوانست تشنگی حاظران برای شنیدن یك قرائت زیبا را فرونشاند، سید مهدی تاجزاده هم آیاتی از قرآن كریم را به روش ترتیل تلاوت كرد.

ساعت 18/35

اما وقتی نوبت به تلاوت سید علیرضا موسوی قاری نوجوان و خوش سیمای تبریزی رسید به قول معروف یخ مجلس آب شد، از «آقا» گرفته تا خواجه پیری و حجت الاسلام مصلحی گل از چهره شان شكفته بود، علیرضا كه آیاتی از سوره فاطر را به تقلید از سبك استاد مصطفی اسماعیل تلاوت می كرد بارها و بارها جمع را به وجد آورد و فضای حسینیه را پر از ندای «الله، الله» كرد.

ساعت 19

اجرای برنامه توسط گروه تواشیح سیره النبی مشهد و تلاوت مهدی عادلی از تهران هم ادامه دهنده برنامه محفل نورانی انس با قرآن در حضور رهبر معظم انقلاب بود،  گروه تواشیح ملی پیامبر اعظم (ص) متشكل از 4 گروه تواشیح ثقلین اهواز، كوثر اصفهان، قدر تهران و جامعه قاریان مشهد هم با اجرای تواشیحی بسیار زیبا در مدح پیامبر اكرم (ص) فضای حسینیه امام خمینی (ره) معنویتی خاص بخشیدند.

نكته جالب این كه گروه ملی پیامبر اعظم (ص) در چند سال گذشته پای ثابت برنامه دیدار قاریان با رهبر انقلاب بود، این گروه اولین اجرای خود را به مناسبت سال پیامبراعظم(ص) در مدح حضرت ختمی مرتبت اجرا كرد و سال گذشته هم تواشیح زیبای خود را به اتحاد و انسجام اسلامی اختصاص داد، تلفیق جمع خوانی و تك خوانی این گروه هم در ظاهر جلوه داشت و هم در معنی.  

ساعت 19/20

تلاوت زیبای حمیدرضا الاجگردی از نیشابور و ابتهال محمود لطفی نیا از دیگر بخش های محفل معنوی انس با قرآن در حسینیه امام خمینی (ره) بود، بعد از آن هم نوبت رسید به كریم منصوری از تهران، همه حاضران منتظر بودند كریم یكی از آن تلاوت های به یادماندنی اش را اجرا كند، اما مثل اینكه شانس با این قاری محبوب همراه نبود و گرفتگی صدای او مانع از آن شد كه تلاوت زیبایی را اجرا كند.

ساعت 19/45

تلاوت حامد شاكر نژاد از مشهد و مناجات سید قاسم موسوی قهار هم حسن ختامی بود بر برنامه ها، بعد از آن هم آقا برای قاریان صحبت كردند.

 صحبت های رهبر كه تمام شد همه مهیای نماز شدند، نماز جماعت مغرب و عشاء اولین روز ماه مبارك رمضان آن هم به امامت رهبر انقلاب به راستی كه شرینی خاصی دارد كه فراموش ناشدنی است.  

وقت افطار كه می شود آقا هم پای یكی از سفره های افطار می نشیند و همراه با قاریان و حافظان افطاری می خورد، افطار بر سر سفره نور، افطار در روزی كه چهره ها، پنجره ها و حنجره ها جملگی نور بود، روز غلبه صدا بر تصویر، روز چیرگی صوت بر صورت، روز تلاوت. 


                                      استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است