تبلیغات
آوای آسمانی - قاریان عزیز، تلاوت قرآن آوازخوانی نیست!

قاریان عزیز، تلاوت قرآن آوازخوانی نیست!

 

نوشته شده توسط: موسوی


 شک نکنید که اگر امثال استادانی مانند «محمد رفعت»، «عبدالفتاح شعشاعی» یا «مصطفی اسماعیل» در حال حاضر در قید حیات می بودند و تلاوت های قاریان فعلی مصر را می شنیدند همان مطلبی را می گفتند که استاد مروت گفته است یعنی: قاریان عزیز، تلاوت قرآن آواز خوانی نیست!


 

 

«...اگر من بودم به آنها (قاریان قرآن) می‏گفتم که قرآن خواندن، جیغ و فریاد زدن نیست، عربده کشیدن نیست؛ قرآن باید با تواضع، با خشوع و با توجه به معنی خوانده شود. تلاوت صحیح قرآن، جیغ کشیدن و آواز خوانی نیست و شخصی که قرآن را تلاوت می‏کند باید با احترام به قرآن، احترام به خدا و برای قرآن و برای خود بخواند تا تلاوت خوبی داشته باشد.»

اینها صحبت های بسیار شیرین استاد «محمد تقی مروت» از استادان و پیشکسوتان فن و هنر تلاوت قرآن کریم کشورمان است که در گفت گو با مجله قرآنی همشهری آیه با تیتر با محتوای «تلاوت قرآن، آواز خوانی نیست!» عنوان شده است.

مشروح این گفت گو را این جا بخوانید!

این انتقادات نسبتاً تند و تیز البته آن چنان که بعضی قاریان کشورمان معتقدند چندان هم غیر عادی نیست بلکه انتقاداتی به نسبت تندتر نیز از طرف برخی از استادان قرآن کشورمان به نحوه تلاوت بعضی از قاریان جوان مطرح شده ولی از آن جایی که این انتقادات هماهنگ با نحوه شکل گیری فن تلاوت در کشورمان بوده زیاد نمود نداشته و سر و صدای چندانی نیز به پا نکرده است.

در حقیقت استاد مروت از بعضی آسیب هایی (که البته ناخواسته) باعث شده قاریان جوان کشورمان به این گونه (یعنی با حالت آواز) قرآن بخوانند به علت دوری از جو قرآنی کشور به مدت 30 سال بی اطلاعند و وقتی در شهریور ماه امسال وارد ایران شدند و حال و هوای متفاوتی را در تلاوت های قاریان جوان نسبت به 30 سال قبل که خود و دوستانشان تلاوت می کردند مشاهده کردند طبیعی بود که چنین واکنشی از خود نشان دهند که به قول بعضی از دوستان حرف های ایشان خیلی تعجب بر انگیز است!

به عقیده بنده این صحبت ها اصلاً تعجب بر انگیز نیست بلکه عین حقیقت و واقعیت است. اگر نگاهی به آیین نامه های مسابقات قرآن کشور در چند سال گذشته بیندازیم در خواهیم یافت که از برخی بندهای آن آیین نامه ها باید تعجب کرد!، اگر در بعضی اظهار نظرها درباره مقوله صوت و لحن تلاوت که در برخی جلسات قرآن استادان کشورمان مطرح می شود تأمل بیشتری داشته باشیم آن گاه می فهمیم که از آن اظهار نظرها باید تعجب کنیم.

آن جا که صحبت فقط از خواندن بیات و رست و صبا و سگاه باشد (آن هم به طوری که هر مقام باید با ردیف منظم خوانده شود و الا در مسابقات امتیازی در قسمت لحن برای قاری منظور نخواهد شد) باید هم وضعیت فعلی تلاوت قاریان کشورمان این گونه باشد. زیرا ما به قاریان جوانمان یاد داده ایم این گونه قرآن بخوانند و در واقع در بستری پرورش داده ایم که فقط بیات و رست و صبا و غیره بخوانند نه قرآن!

این وضعیت البته به نوعی دیگر در مصر یعنی مهد تلاوت نیز اتفاق افتاده و شک نکنید که اگر امثال استادانی مانند «محمد رفعت»، «عبدالفتاح شعشاعی» یا «مصطفی اسماعیل» در حال حاضر در قید حیات می بودند و تلاوت های قاریان فعلی مصر را می شنیدند همان مطلبی را می گفتند که استاد مروت گفته است یعنی: قاریان عزیز، تلاوت قرآن آوازخوانی نیست!


                                                     استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است