تبلیغات
آوای آسمانی - نشریه آیه و خلأ موجود برای انعکاس مشکلات جامعه قرآنی

نشریه آیه و خلأ موجود برای انعکاس مشکلات جامعه قرآنی

 

نوشته شده توسط: موسوی

آن چیزی كه فعلاً می توان درباره شماره جدید نشریه آیه با شكل و شمایل جدیدش گفت این است كه ای کاش آیه (چنان که از نام با مسمایش پیداست) فقط متعلق به قرآن می بود و می شد و بس، نه چیز دیگر! بی شک مشکلات و معضلات جامعه قرآنی و خلأ موجود برای انعکاس این معضلات و مشکلات میزانی فراتر از یک مجله را می طلبد و به حق که آیه در این مدت کم جای این خلأ را به خوبی پر کرده بود.


اول از همه «سلام علی من کان فی القلب ذکراهم و إن غابوا عن العین فقلنا یا رب ترعهم».

سال نو را به همه دوستان قرآنی خود تبریک و تهنیت عرض می کنم و امیدوارم سال بسیار خوب همراه با موفقیت و سلامتی را در کنار خانواده داشته باشند.

نشست تخصصی تلاوت قرآن کریم با حضور استاد محمد هلباوی، حضور در کنفرانس وحدت اسلامی، کارهای آخر سال و ... همه و همه دست در دست هم داد تا کمی با تأخیر در خدمت دوستان باشم و این وبلاگ را به روز کنم.

البته همه ایمیل های رسیده را بی پاسخ نگذاشته، درباره استاد «سعید عبدالصمد الزناتی» از قاریان برجسته مصر، همچنین درباره «ام کلثوم» و «عبدالحلیم حافظ» آن گونه که دوستان درخواست بیوگرافی آن ها را کرده بودند انشاء الله در پست های آینده مطالبی را به اختصار خواهم نگاشت.

یادآوری این نکته نیز ضروری است که ام کلثوم و عبدالحلیم خود قاری قرآن نبوده اند (هر چند که تلاوت هایی از ام کلثوم در دست هست) اما به علت ارتباط تنگاتنگ برخی از قاریان تراز اول و عصر طلائی تلاوت مصر همچون مصطفی اسماعیل با این دو شخصیت آشنایی با برخی ویژگی های این دو تن خالی از فایده نخواهد بود.

نکته دیگر اینکه قرار بر این بود که مطالب نشست تخصصی قاریان با استاد هلباوی را در وبلاگ قرار بدهم اما از جایی که مطالب این نشست همراه با گفت و گوی مفصلی با این استاد قرار هست که در مجله قرآنی «آیه» چاپ شود بهتر این دیدم که دوستان را به زحمت تهیه شماره جدید این مجله قرآنی (بخوانید تک مجله قرآنی جمهوری اسلامی ایران) بندازم.

اما گفتنی درباره نشریه آیه زیاد هست كه من نمی خواهم فعلاً به آن بپردازم. یكی از دلیل هایش هم همین جشنواره وبلاگ نویسی گروه مجلات همشهری است! البته آوای آسمانی و شخص شخیص بلاگرش در این جشنواره شركت كرده ها! اما كما اینكه قبل از جشنواره چند مطلبی درباره این مجله نوشته بودم ممی خواهم ثابت كنم كه حتی اگر این جشنواره هم نبود باز هم مطالبی را كه برای جشنواره نوشتم بر روی وبلاگ قرار می دادم.

به هر روی اولین شماره این مجله در قالب و شکل و شمایل جدید در بهمن ماه 88 بر روی پیشخوان دکه های مطبوعاتی رفت. هر چند که قضاوت درباره نوع و محتوای جدید این مجله هنوز زود هست اما من فقط به گفتن یك نكته اكتفا می كنم و قضاوت را بر عهده دوستان عزیز می گذارم. 

آن چیزی كه فعلاً می توان گفت این است كه ای کاش آیه (چنان که از نام با مسمایش پیداست) فقط متعلق به قرآن می بود و می شد و بس، نه چیز دیگر!

بی شک مشکلات و معضلات جامعه قرآنی و خلأ موجود برای انعکاس این معضلات و مشکلات میزانی فراتر از یک مجله را می طلبد و به حق که آیه در این مدت کم جای این خلأ را به خوبی پر کرده بود.

هم اکنون آیه دیگر فقط برای قرآنی ها نیست و از 82 صفحه اش در شماره جدید فقط 22 تایش سهم قرآنی ها بود و 62 صفحه دیگرش متعلق بود به حوزه  فرهنگ و هنر!!! حالا خودتان قضاوت کنید این انصاف است؟!

مطالب مرتبط:

قاریان عزیز، تلاوت قرآن آوازخوانی نیست!
نشریه قرآنی «آیه» با تغییراتی در نوع محتوا و قطع منتشر می شود
انتشار ماهنامه قرآنی «آیه» متوقف شد! +خبر تکمیلی آوای آسمانی

                    
                                       استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است