تبلیغات
آوای آسمانی - حاشیه های دیدار قاریان ممتاز کشور با مقام معظم رهبری

حاشیه های دیدار قاریان ممتاز کشور با مقام معظم رهبری

 

نوشته شده توسط: موسوی

صدای زمزمه قرآن و ادعیه و ابتهال و تواشیح برای گوش هر ره گذری در آن هوای گرم کمی غیر عادی است. اما نه! گویا امروز اینجا خبرهایی است، به چهره افراد حاضر در محل که خوب دقت کنی می بینی همه آشنا هستند، آری جمع قاریان و حافظان برتر کشورمان امروز اینجا جمع است.

 


روز پنج شنبه، 21 مردادماه سال 1389 هجری شمسی، ساعت 15 بعد از ظهر، انتهای خیابان فلسطین جنوبی همهمه و جنب و جوشی برپاست. صدای زمزمه قرآن و ادعیه و ابتهال و تواشیح برای گوش هر ره گذری در آن هوای گرم کمی غیر عادی است. اما نه! گویا امروز اینجا خبرهایی است، به چهره افراد حاضر در محل که خوب دقت کنی می بینی همه آشنا هستند، آری جمع قاریان و حافظان برتر کشورمان امروز اینجا جمع است. بارهاست که در اولین روز از ماه مبارک رمضان  اینجا آمده اند و خوب می دانند که در این حسینیه خبری از فرش نیست؛ می دانند که باید پای بر گلیم ساده گذاشت و بر زمین نشست و در محضر رهبر انقلاب  قرآن خواند و قرآن شنید.

ساعت 15 :  جمعیت به سمت حسینه امام خمینی (ره) روان است و همه بعد از رد شدن ازگیت چک و خنثی وارد حسینیه می شوند. البته کسانی که کارت ورود ندارند در گوشه ای جمع شده اند و منتظراند تا کارت بگیرند. شهرستانی ها یک طرف و تهرانی ها یک طرف. بچه های زحمتکش شورای عالی قرآن سعی شان بر این است تا همه هر چه زودتر وارد حسینیه شوند و مشکلی پیش نیاید، اما ازدحام قاریان و حافظان شهرستانی که دیر آمده اند مانع از این امر می شود.

ساعت 15:30
سعید طوسی مشغول روبوسی با قاریان جوان است، احمد ابولقاسمی هم به جمع اضافه می شودو  بعد از سلام و علیک وارد حسینیه می شود، آن طرف تر البته چهره ای آشنا همه توجه ها را به خود جلب می کند، مردی از دیار قاریان بزرگ، با عمامه ای به رنگ سفید و قرمز و عبایی روشن بی صبرانه منتظر ورود به حسینیه است و او کسی نیست جز عبدالفتاح طاروطی از قاریان سرشناس کشور مصر.

ساعت 15:45
هنور ازدحام برای ورود به حسینیه به چشم می خورد اما از شدت آن کاسته شده، کارت های ورود بین قاریان و حافظان توزیع می شود، همه به صف وارد حسینیه می شوند. کسانی هم که کیف یا ساکی با خود دارند آن را به گیت محافظت تحویل می دهند.

ساعت 16
داخل حسینیه پر است از نور و عطر ماه مبارک رمضان، صدای همهمه حاظران هم به گوش می رسد ، همه منتظرند تا آقا بیاید و این فضا نورانی تر شود.  از سمت راست تا چپ جایگاهی که آقا قرار است بنشیند صندلی چیده اند تا پیشکسوتان و کسانی که تمی توانند بر زمین بشینند آنجا مستقر شوند.
برای جایگاه قاری نیز مکانی خاص در نظر گرفته شده تا قاری بتواند بلندتر از زمین بنشیند و قرآن بخواند، خلاصه همه چیز مهیای شروع مراسم است.

ساعت16:30

پیشکسوتان قرآنی هم یکی یکی می آیند و در جایگاه تعیین شده قرار می گیرند، استاد عباس سلیمی همراه با استاد سید مرتضی سادات فاطمی کنار هم هستند و آن طرفتر شان هم عبدالفتاح طاروطی است. در سمت دیگر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه با سرپرست اوقاف و امور خیریه و حجت الاسلام و المسلمین محمدی رئیس مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت های قرآنی کنار هم نشسته اند.

ساعت 17:05
ساعت حسینیه پنج و پنج دقیقه بعداز ظهر را نشان می دهد که مراسم رسما شروع می شود، یعنی درست موقعی که آقا می آیند، مثل همیشه چفیه ای زیر عبا و لبخندی بر لب، آقا می آیند و بر صندلی ای می نشینند که گرداگردش پر از رحل قرآن است. صدای صلوات فضا را عطرآگین می کند و بعد از آن اولین قاری مراسم در جایگاه قرار می گیرد.

ساعت 17:15
اولین قاری برنامه «سید مرتضی سادات فاطمی» از پیشکسوتان قرآنی کشورمان است که با صدای ملکوتی خود حال و هوای دیگری را به جمع حاضر می بخشد، مخصوصاً هنگامی که چاشنی تلاوتش تقلید از تحریرها و نغمه های موزون استاد مصطفی اسماعیل باشد.

«مجتبی پرویزی» از تهران دومین قاری برنامه است و سومین قاری هم «علی کاظمی»، نوجوان خوش صدا و با آتیه اصفهانی است که به سبک استاد مصطفی اسماعیل آیاتی از سوره اسراء را تلاوت کرد و واقعاً هم قشنگ و زیبا خواند و به قول خودمان گفتنی ترکاند. مخصوصاً که جواب جواب های مقام بیات را که استاد مصطفی اسماعیل با قدرت و زیبا اجرا می کند، بسیار مسلط و موزون اجرا می کرد و حاضران هم البته برایش کم نگذاشتند و با گفتن الله الله های پاپی و با صدای بلند حسابی تشویقش کردند.

ساعت 17:45
مهدی نگهدار از گیلان و محسن حسنی کارگر از مشهد هم دیگر قاریان برنامه محفل انس با قرآن در حضور مقام معظم رهبری بودند. نوبت که به اجرای گروه تواشیح سبطین اهواز رسید همه حاضران مسحور هنرنمایی های این جوانان خونگرم خطه جنوب شدند. حتی صدای نفس های گرم روزه داران به سختی شنیده می شد و همه توجهشان معطوف اجرای گروه تواشیح سبطین بود.

ساعت 18:30

«مهدی شجاع» از بیرجند و «علی رضا سلطانی اقدم» از تبریز دیگر قاریان این محفل نورانی بودند و بعد از آن ها هم سید صادق مسلمی از خطه سرسبز مازندران آیاتی از کلام وحی را تلاوت کرد. دکتر «حسین کرمی» قاری سرشناس و بین المللی کشورمان نیز با صدای زیبای خود حال و هوای مجلس را عوض کرد هر چند که آثار روزه در صدای او پیدا بود نتوانست از آن تلاوت های به یاد ماندنی خود را اجرا کند اما در کل قرائتی بسیار روان و زیبا را اجرا کرد.

ساعت 19

بعد از تلاوت دکتر کرمی گروه تواشیح عروه الوثقی از مشهد آیاتی از سوره احزاب را هم خوانی کردند. اما قاری بعذی این محفل نورانی دیگر یک قاری ایرانی نبود. بلکه مهمانی بود از کشور مصر و این مهمان هم کسی نبود جز عبدالفتاح طاروطی. اعوذ بالله را که گفت فرق بین صداهای ایرانی و مصری پیدا شد و عیار کار مشخص. و به واقع این قاریان مصری به لطف و ممد همین صداهای آسمانی است که در جهان اسلام می درخشند. و چه زیبا و تأثیر گذار شد این صدا وقتی استاد طاروطی آیه 186 سوره بقره (واذا سالک عبادی عنی فانی قریب اجیب دعوه الداع اذا دعان فلیستجیبوا لی و لیؤمنوا بی لعلهم یرشدون) را با مقام حجاز اجرا کرد. نه تنها مجلس منقلب شد بلکه هر کس که در آن لحظه آن جا می بود احساس می کرد که رحمت و لطف خداوندی از هر سوی آسمان به طرف زمین در حال نازل شدن است.

ساعت 19:30
ابتهال سید کریم موسوی فضای نورانی حسینیه امام خمینی (ره) را نورانی تر کرد و این فضا ملکوتی تر شد هنگامی که صدای ملکوتی استاد «احمد ابوالقاسمی» در فضای حسینیه طنبن انداز شدو و به راستی که استاد ابوالقاسمی در این روز یکی از ماندگارترین تلاوت های خود را اجرا کرد. او که آیات ابتدایی سوره مبارکه حجرات و آیه 20 سوره مزمل را تلاوت کرد در حدود 80 درصد از تلاوت خود را در مقام نهاوند اجرا کرد و همین نکته هم حلاوت تلاوتش را دوچندان می کرد.

19:45
اجرای گروه تواشیح فلق اصفهان و با تک خوانی بسیار زیبای استاد «سعید طوسی» همراه با دعا خوانی  «سید قاسم موسوی قهار» حسن ختامی بود بر بیست و هشتمین جلسه سالانه قاریان و حافظان برتر جمهوری اسلامی ایران در حضور مقام معظم رهبری بعد از آن هم  حاضران به سخنان آقا گوش سپردند.

صحبت های رهبر که تمام شد همه مهیای نماز جماعت شدند. صدای اذان در حسینیه امام خمینی (ره) طنین انداز شد و بعد از آن هم نماز جماعت مغرب و عشاء به امام ولی امر مسلین اقامه شد.

از آن جایی که آقا هر سال افطار را همراه با قاریان وحافظان می بودند و همه هم بر این نکته واقف بودند پس از اتمام نماز همه سعی می کردند پای همان سفره ای بشینند که قرار بود رهبر انقلاب بر روی آن سفره بنشینند و روزه خود را افطار کنند. افطار بر سر سفره نور در حضور نور.