تبلیغات
آوای آسمانی - «سعید مسلم»؛ صاحب نوایی از عمق دل

«سعید مسلم»؛ صاحب نوایی از عمق دل

 

نوشته شده توسط: موسوی


استعداد خدادای و صدای دلنشین این استاد باعث شد تا سعید مسلم در جوانی به عنوان یکی از قاریان برتر استان غربی مصر صدای تلاوت خود را به کل جهان برساند و انتخاب او به عنوان قاری رادیو او را از شهرت جهانی برخوردار ساخت.

 


امروز 26 آبان ماه مصادف با سالروز تولد استاد «سعید مسلم» از قاریان برجسته جهان اسلام است. این استاد در هفدهمین روز از ماه نوامبر سال 1936 میلادی در روستای «العمه» از توابع شهر قطور در استان غربیه مصر به دنیا آمد. وی در هنگام تولد پسری سالم و چشمانی بسار زیبا داشت، اما چند روز پس از تولد چشمانش به بیماری نامشخصی مبتلا شد که البته این بیماری در آن زمان در بین کودکان شایع بود.

عدم پیشرفت علم پزشکی در آن زمان منجر به این شد تا استاد سعید مسلم در همان بدو تولد و در حالی که بیش از یک سال نداشت از نعمت بینایی محروم گردد، هرچند که چشم دلش به وضوح معارف ناب قرآنی را می دید.

پدرش که خود از علاقه مندان به قرآن و قاریان قرآن بود و دوست داشت پسرش نیز روزی قاری قرآن شود در همان سنین کودکی او را به مکتبخانه روستا فرستاد و سعید در حالی که بیش از 8 سال نداشت کل قرآن کریم را حفظ کرد.

استعداد خدادای و صدای دلنشین این استاد باعث شد تا سعید مسلم در جوانی به عنوان یکی از قاریان برتر استان غربی مصر صدای تلاوت خود را به کل جهان برساند و انتخاب او به عنوان قاری رادیو او را از شهرت جهانی برخوردار ساخت.

سعید مسلم علم مقام ها و آهنگ های قرآنی را نیز نزد موسیقیدانان بزرگ آموخت علاوه بر تلاوت قرآن در مراسم ها و محافل دینی به اجرای ابتهال و سروده های دینی می پرداخت.

استاد سعید مسلم سرانجام پس از عمری با برکت همراه با قرآن در ششم سپتامبر سال 2002 میلادی دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار معبود شتافت.

حال سؤالی که مدتهاست ذهن من و بعضی از قاریان مطرح کشورمان را به خود مشغول داشته و حتی بعضی از قاریان بین المللی همچون استاد «احمد ابوالقاسمی» بارها در مصاحبه های خود به آن اشاره داشته اند این است که چرا استادی مانند سعید مسلم و امثال او که تا سال 2002 نیز در قید حیات بوده اند به ایران دعوت نشده اند و در عوض شاهد حضور قاریانی به مراتب ضعیف تر از این قاریان در محافل قرآنی کشورمان بوده ایم؟

 

استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است