تبلیغات
آوای آسمانی - محافل انس با قرآن را آموزشی برگزار کنیم

محافل انس با قرآن را آموزشی برگزار کنیم

 

نوشته شده توسط: موسوی

محافل انس با قرآن کریم در کشورمان از جمله برنامه هایی است که هر عاشق و دوستدار قرآن و فن و هنر تلاوت قرآن کریم دوست دارد  در آن حاضر شود تا ضمن بهره مندی از آثار و برکات معنوی آن به تلاوت آیات روح بخش الهی برای تدبر و کاربرد عملی در زندگی گوش کند. اما تا حالا به این سؤال فکر کرده اید که از رهگذر همین محافل انس با قرآن چقدر می توان برای پیشبرد فن و هنر تلاوت در میان قاریان جوان استفاده از ظرفیت های آن ها و شکوفا کردن آن ها استفاده کرد؟  

«محفل انس با قرآن با حضور قاریان بین المللی برگزار می شود»؛ اشتباه نکنید! اصلاً قرار نیست خبری از برگزاری محفل قرآنی بدهیم اما شاید این تیتر، بیش از 40 درصد از اخبار قرآنی کشورکه در مجلات، روزنامه ها و سایت های قرآنی منعکس می شود را به خود اختصاص می دهد.

حالا بیاید از زاویه دیگری به این موضوع بنگریم. فرض کنید شما مسئول فرهنگی یکی از ادارات دولتی باشید و بودجه ای را برای برگزاری محفل انس با قرآن در اختیار شما قرار می دهند. اولین اقدام شما برای برگزاری این محفل چیست؟ جواب تقریباً واضح است، دعوت از قاریان بین المللی و یک گروه تواشیح و مدیحه سرایی و معمول کار نیز هم همین هست.

اما سئوال اصلی اینجاست که علاوه بر انس با قرآن کریم و اشاعه فرهنگ تلاوت قرآن کریم در جامعه که رهبر معظم انقلاب نیز بارها به آن اشاره کرده اند از رهگذر برگزاری محافل انس با قرآن کریم چه اهداف دیگری را برای رشد و تعالی فن و هنر تلاوت قرآن کریم می توان به دست آورد؟

آن چه که از برگزاری محافل کنونی انس با قرآن در کشور شاهد آن هستیم عدم توجه به قاریان

محلی و به خصوص جوانانی است که تازه به عرصه تلاوت قرآن کریم وارد شده اند. به عبارتی دیگر متولیان برگزاری این مجالس ترجیح می دهند بیشتر از قاریانی که در مسابقات بین المللی داخل یا خارج از کشور درخشیده اند و قاریان بین المللی محسوب می شوند استفاده کنند تا قاریانی که در سطح شهرستان یا حتی استان مطرح هستند، در نتیجه فرصتی برای بروز استعداد های جوانتر که به دلایلی در مسابقات حائز رتبه نشده اند یا اصلاً تمایلی به شرکت در مسابقات ندارند پیش نمی آید.

هر چند که برای این امر تمهیداتی توسط کارشناسان قرآنی کشورمان اندیشیده شد و حتی ایده کرسی ملی تلاوت قرآن کریم نیز برای توجه بیشتر به قاریان استانی مطرح شد اما در عمل باز هم شاهد همان سمت و سوی سابق در استفاده از قاریان مشهورتر به جای قاریان استانی هستیم.

البته ذکر این نکته ضروری است که منظور ما این نیست که از قاریان مطرح کشورمان در محافل انس با قرآن  کریم که در سطح کشور برگزار می شود استفاده نشود کما این که این مطلب تقریباً برای شهرهای بزرگی مانند تهران، مشهد که قاریان بزرگی را به جامعه معرفی کرده اند موضوعیت ندارد، بلکه منظور این است که در محافلی که در استان ها و در شهرهای کوچک برگزار می شود نقش و حضور قاریان محلی پررنگ تر شود. زیرا علاوه بر هزینه های جانبی که به طور طبیعی برای رفت و آمد قاریان بین المللی هزینه می شود این فرصت که قاریان محلی بتوانند استعدادهای خود را در این محافل به نمایش بگذارند نیز اخذ خواهد شد.

همچنین برنامه ریزی مناسبی نیز برای استفاده از تجربیات قاریان بین المللی کشورمان و انتقال این تجربیات به قاریان جوان  در خلال برگزاری این محافل وجود ندارد. به عبارتی دیگر برای این گونه محافل یک قاری بین المللی 1000 یا 1200 کیلومتر راه را می پیماید تا در حدود 30 دقیقه تلاوت قرآن داشته باشد. حداقل ای کاش به گونه ای برنامه ریزی می شد تا اگر  از یکی از قاریان مطرح کشورمان برای تلاوت قرآن کریم دعوت شود در کنار آن یک کارگاه آموزشی تخصصی تلاوت قرآن نیز برای قاریان جوان و کسانی که در بدو ورود به عرصه تلاوت قرآن کریم هستند نیز برگزار شود.

به هر روی همانگونه که قاریان بزرگ از همین محافل قرآنی به جهان اسلام معرفی شدند، با برنامه ریزی مناسب تر و بها دادن به قاریان جوان و مخصوصاً قاریان شهرستانی این محافل را به مکان هایی برای پرورش استعدادهای این قاریان تبدیل کنیم. 


استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است